Wykaz kół naukowych

Koło Naukowe AGH Solar Boat

Koło Naukowe:

Uczelnia:

Wydział:

Strona WWW:

E-mail:

Inne:

AGH Solar Boat

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Energetyki i Paliw

www.aghsolarboat.pl

aghsolarboatteam@gmail.com

Facebook  |  Instagram  |  LinkedIn

Opis Koła

AGH Solar Boat Team to grupa studentów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którzy tworzą nowoczesną łódź w 100% zasilaną energią słoneczną. Projekt powstał w 2015 roku. Zespół składa się z czterech sekcji – konstrukcji, elektryki, kompozytów oraz marketingu. Nasze pierwsze dzieło, Baśka, to jednoosobowa łódź zasilana energią elektryczną wytworzoną w modułach fotowoltaicznych o łącznej mocy 1200 W. Łódź ma 6 metrów długości oraz 1,5 metra szerokości. Szczególną cechą „Baśki” są hydroskrzydła, które umożliwiają wyniesienie jej kadłuba ponad powierzchnię wody. Łódź jest dla zespołu nie tylko ambitnym wyzwaniem inżynierskim, ale także, manifestem zrównoważonego rozwoju transportu morskiego.

AGH Solar Boat startuje na międzynarodowych zawodach, gdzie ma możliwość konkurować z najlepszymi zespołami z całego świata. Podczas swojego debiutu na zawodach Monaco Solar & Energy Boat Challenge w lipcu 2017 roku „Baśka” zajęła 5 miejsce na 30 startujących łodzi solarnych. W 2018 roku „wpłynęła” z impetem na 3 stopień podium, którą to pozycję utrzymała w 2019 roku. Projekt zdobył także liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach studenckich dla przyszłych konstruktorów i inżynierów.

Po udanym sezonie 2019/2020 zespół podjął decyzję o budowie dwóch nowych łodzi, jednoosobowej wyścigowej oraz autonomicznej jednostki. Autonomiczna łódź będzie poruszać się po rzekach i akwenach, zbierać i badać próbki wody, a także przeprowadzać mapowanie dna obszarów wodnych. Dzięki zastosowaniu czujników oraz zaawansowanych systemów sterowania opartych o kamery i nawigację GPS, bezzałogowa łódź będzie w stanie bez pomocy operatora pokonać zaplanowaną trasę.

Z bagażem doświadczeń zebranym przez ostatnie lata AGH Solar Boat podjął się również budowy Celki, nowej łodzi zaprojektowanej do startów w zawodach. Odróżniać się będzie od poprzedniczki lżejszym kadłubem wykonanym z zaawansowanych materiałów kompozytowych, efektywniejszym zespołem napędowym oraz własnoręcznie wykonanymi panelami fotowoltaicznymi. Geometria kadłuba Celki dostosowana jest do zupełnie inaczej zaprojektowanego układu hydroskrzydeł, który w połączeniu z automatycznym sterowaniem pozwoli na stabilne latanie z kadłubem uniesionym ponad powierzchnię wody. Na ten moment zespół jest na etapie prac wykończeniowych formy na kadłub dla Celki i łodzi autonomicznej.

Studenci z AGH mają w planach zadebiutować na arenie międzynarodowej z nowymi łodziami podczas zawodów na wiosnę 2021 roku.

Realizowane projekty

brak informacji

Najważniejsze osiągnięcia
  • 2. miejsce na międzynarodowych zawodach Solarboot Regatta der TH-Wildau 2019
  • 3. miejsce na międzynarodowych zawodach Monaco Solar & Energy Boat Challenge 2019
Dodatkowe informacje

Przewodniczący:

Opiekun Koła:

Dominika Kurczyna

dr inż. Krzysztof Sornek
mgr inż. Wojciech Sajdak

Zapisz się do newslettera Młodej Nauki i bądź na bieżąco z działalnością i osiągnięciami studenckiego ruchu naukowego

Śledź nowe projekty i osiągnięcia studentów, a także wspieraj ich działalność!