Wykaz kół naukowych

Koło Naukowe Eko-Energia

Koło Naukowe:

Uczelnia:

Wydział:

Strona WWW:

E-mail:

Inne:

Eko-Energia

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Energetyki i Paliw

www.eko-energia.agh.edu.pl

ekoenergia@agh.edu.pl

Facebook  |  Instagram

Opis Koła

Koło Naukowe Eko-Energia działa przy Akademii Górniczo-Hutniczej już kilkanaście lat. Spod skrzydeł Eko-Energii wywodzi się wiele znakomitych i znanych w świecie projektów jak łódź solarna AGH Solar Boat oraz samolot napędzany energią słoneczną AGH Solar Plane, które aktualnie tworzą już odrębne koła naukowe.

Niezwykle ważną ideą przyświecającą działalności Koła jest zrównoważony rozwój energetyki. Wszystkie projekty opierają się na Odnawialnych Źródłach Energii, promując tym samym ekologiczne trendy. W ostatnich latach powstały m.in. takie projekty jak: PieSzo – zaprojektowanie i stworzenie płytki podłogowej wytwarzającej energię elektryczną pod wpływem nacisku, Słoneczna Kogeneracja, polegająca na jednoczesnym wytwarzaniu ciepła i energii elektrycznej z wykorzystaniem promieniowania słonecznego, czy projekt chłodziarki absorpcyjnej wykorzystującej energię słoneczną do wytwarzania chłodu.

Najnowszym projektem Koła jest budowa turbiny wiatrowej. Pragniemy skonstruować turbinę ze zintegrowanym układem umożliwiającym regulację prędkości wiatru w objętości turbiny poprzez zastosowanie dyfuzora ze zmienną średnicą. Ponadto prowadzone są badania naukowe związane z analizą paliw biomasowych, możliwością wykorzystania generatorów termoelektrycznych jak i koncentrowaniem promieniowania słonecznego.

Członkowie Koła prezentują wyniki swojej pracy na wielu konferencjach oraz targach zarówno naukowych, jak i branżowych. Bierzemy również udział w działaniach mających na celu podnoszenie świadomości w zakresie ekologii (udział w projektach AGH Junior, Eko-Start, Eko-Labs czy Eko-Kids).

Kolejną istotną dla nas kwestią są różnego rodzaju szkolenia organizowane zarówno przez firmy zewnętrzne, jak i doświadczonych studentów pragnących przekazać swoją wiedzę młodszym kolegom. Pozwala nam to na ciągłe samodoskonalenie oraz poprawę jakości projektów. Braliśmy udział w wydarzeniach dotyczących Ansysa, które były organizowane przez firmę SYMKOM, a także Solidexpert, Termocent czy Herz, które zajmowały się kolejno Solidworksem, termowizją oraz zagadnieniami z dziedziny techniki cieplnej.

Cieszymy się z wielkiego zaangażowania wszystkich Członków naszego Koła, Władz Uczelni oraz licznych sponsorów –dzięki, którym nasza praca ma okazję urzeczywistnić się m.in. jako granty rektorskie, których grono odbiorów sięga nawet poza Europę..

Najważniejsze osiągnięcia
 • 2. miejsce w konkursie EKOinnowatorzy 2020 organizowanym przez Instytut Zrównoważonej Energetyki – Institute of Sustainable Energy
 • Uczestnictwo w konkursie Fundacji dla AGH  na Najlepsze Koło Naukowe Akademii Górniczo-Hutniczej:
  • 2015 rok – I miejsce
  • 2016 rok – III miejsce
  • 2019 rok – III miejsce
 • Co najmniej 14 publikacji w punktowanych czasopismach naukowych
 • Ponad 100 wystąpień konferencyjnych
 • Członkowie Koła dwukrotnie otrzymywali tytuł laureatów Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za Wybitne Osiągnięcia Naukowe
 • Aktywna współpraca z partnerami przemysłowymi
 • Zgłoszone wnioski o ochronę patentową na wynalazki opracowane w ramach działań Koła
 • Udział w programach:
  • Najlepsi z Najlepszych 3.0, Analiza eksperymentalna i numeryczna układów energetyki odnawialnej – prezentacja osiągnięć na arenie międzynarodowej
  • Najlepsi z Najlepszych 4.0 Badania urządzeń i systemów energetyki odnawialnej: analiza eksperymentalna i numeryczna
Dodatkowe informacje

Przewodniczący:

Opiekun Koła:

Kyrylo Rudykh

mgr inż. Maciej Żołądek

Zapisz się do newslettera Młodej Nauki i bądź na bieżąco z działalnością i osiągnięciami studenckiego ruchu naukowego

Śledź nowe projekty i osiągnięcia studentów, a także wspieraj ich działalność!