Wykaz kół naukowych

Koło Naukowe AGH Solar Plane

Koło Naukowe:

Uczelnia:

Wydział:

Strona WWW:

E-mail:

Inne:

AGH Solar Plane

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Energetyki i Paliw

www.solarplane.agh.edu.pl

solarplane@agh.edu.pl

Facebook  |  InstagramLinkedInYouTube

Opis Koła

AGH Solar Plane to pierwsze studenckie koło naukowe w Polsce, które za cel obrało sobie zbudowanie modelu samolotu napędzanego jedynie energią słoneczną. W obecnych czasach koniecznym staje się ograniczenie zużycia nieodnawialnych źródeł energii i emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Skonstruowane przez nas modele pokazują, iż rozwiązanie tego problemu jest na wyciągnięcie ręki. Zespół AGH Solar Plane przedstawia nowatorski projekt bezzałogowego statku powietrznego napędzanego jedynie energią słoneczną.

Celem całego przedsięwzięcia jest ukazanie ogromnego potencjału promieniowania słonecznego jako alternatywnego źródła energii. Samolot stanowi doskonały dowód, iż możliwe jest efektywne połączenie najnowszych technologii z odnawialnymi źródłami energii. System zasilania oparty jest na ogniwach fotowoltaicznych, z których nadmiar wytworzonej energii zmagazynowany zostaje w akumulatorach znajdujących się w kadłubie. Konstrukcja skrzydeł oraz stateczników wykonana jest z super wytrzymałego, ale zarazem lekkiego laminatu z włókna szklanego oraz węglowego na formie z polistyrenu ekstrudowanego. Niezwykle ważnym aspektem jest zapewnienie bezpieczeństwa lotu, dlatego model wyposażono w systemy komunikacji lotniczej, takie jak system kontroli samolotu, system telemetryczny, system FPV.

Realizowane projekty

brak informacji

Najważniejsze osiągnięcia
  • wyróżnienie za najlepszy artykuł podczas 6. Międzynarodowej Konferencja Energii Odnawialnej i Nieodnawialnej w Miami (2019);
  • 2. miejsce w IV edycji ogólnopolskiego Konkursu 3Mind (2019) nawiązującym do budowania lepszego, zrównoważonego świata;
  • 2. miejsce w ogólnopolskim konkursie Ekoinnowatorzy 2019
  • 1. miejsce podczas obrad 56. Konferencji Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego AGH – Sekcja Elektrotechniki, Elektroenergetyki, Elektroniki i Elektrotermii (2020).
Dodatkowe informacje

Przewodniczący:

Opiekun Koła:

Szczepan Malaga

dr inż. Krzysztof Sornek

Zapisz się do newslettera Młodej Nauki i bądź na bieżąco z działalnością i osiągnięciami studenckiego ruchu naukowego

Śledź nowe projekty i osiągnięcia studentów, a także wspieraj ich działalność!